Please use this identifier to cite or link to this item: https://biore.bio.bg.ac.rs/handle/123456789/5026
Title: Predikcija pokušaja samoubistva pomoću algoritama nadgledanog mašinskog učenja
Authors: Radenković, Lana 
Karanović, Jelena 
Ivković Maja
Pantović Stefanović Maja
Savić-Pavićević, Dušanka 
Keywords: Serotoninski sistem;Dinamički model;Genetičke varijante;Veštačka inteligencija
Issue Date: Jan-2022
Rank: M64
Publisher: Klinika za psihijatriju Kliničkog centra Srbije i Udruženje psihijatara Srbije
Citation: Radenković L, Karanović J, Pantović Stefanović M, Ivković M, Savić Pavićević D. Predikcija pokušaja samoubistva pomoću algoritama nadgledanog mašinskog učenja. ENGRAMI-časopis za kliničku psihijatriju, psihologiju i granične disipline 44(1): 151. XVI kongres udruženja psihijatara Srbije: Psihijatrija tokom COVID-19 pandemije – izazovi i perspektive. Beograd, Srbija. 19-22. maj, 2022.
Journal: Engrami, vol 44, no. 1 Supplement, 2022.
Conference: XVI kongres udruženja psihijatara Srbije: Psihijatrija tokom COVID-19 pandemije – izazovi i perspektive. Beograd, Srbija.
Abstract: 
Uvod: Samoubilačko ponašanje predstavlja četvrti najučestaliji uzrok smrtnosti mladih osoba. Trenutni alati
za predviđanje pokušaja samoubistva baziraju se na subjektivnim upitnicima koji kvantifikuju stresne događaje tokom života. Određene genetičke varijante u genima serotoninskog sistema pokazuju asocijaciju sa pokušajem samoubistva i mogle bi predstavljati dragocene bio-markere ovog fenotipa. Cilj rada: U ovom radu ispitan je prediktivni potencijal odabranih genetičkih varijanti serotoninskog sistema koje su važne za sintezu (TPH2), transport (SLC6A4) i razgradnju (MAOA) serotonina. Metod rada: Naša studija je obuhvatila 392 osobe sa potvrđenom dijagnozom depresije, bipolarne depresije ili shizofrenije, od kojih je kod 172 zabeležen raniji pokušaj samoubistva. Na osnovu genotipa bolesnika i poznatih koeficijenata enzima, konstruisan je dinamički model serotoninske presinapse koji podrazumeva da varijante mogu uticati na količinu enzima u presinapsi
i posledično količinu raspoloživog serotonina. Konstruisana su tri seta podataka za testiranje: set podataka sa brojem stresnih događaja, sa genotipom i sa modelom predviđenim količinama serotonina. Ovi podaci su korišćeni u nadgledanom mašinskom učenju radi predikcije pokušaja samoubistva. Rezultati: Najveću tačnost predikcije pokazali su set podataka sa stresnim događajima iz života bolesnika (prosečno 59,4%) i set podataka dobijenih iz modela (57,9%), dok je predikcija samo pomoću genotipa dala tačnost od 51%. Najbolji performans postignut je korišćenjem algoritama Decision Tree (70%), K-Nearest Neighbours (57%) i Logistic Regression (54%). Najveća ukupna tačnost predviđanja pokušaja samoubistva postignuta je implementacijom
Decision Tree algoritma na setu podataka stresnih događaja (76%) i podacima dobijenim iz modela (71%).
Zaključak: Dinamički model serotoninske presinapse se pokazao kao informativniji izvor podataka u odnosu na
genotip bolesnika pri predikciji pokušaja samoubistva, a tačnost ove predikcije je uporediva sa predikcijom dobijenom iz standarda - stresnih događaja bolesnika. Naši rezultati ukazuju na činjenicu da bi dinamičko modelovanje serotoninske presinapse koje uzima u obzir genetičku varijabilnost bolesnika moglo doprineti rasvetljavanju predispozicije za pokušaj samoubistva kao protektivni ili faktor rizika.
URI: https://biore.bio.bg.ac.rs/handle/123456789/5026
ISSN: 0351-2665
Appears in Collections:Journal Article

Show full item record

Page view(s)

4
checked on Dec 21, 2024

Google ScholarTM

Check


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.